טנזניה זיכרונות מאפריקה

 טנזניה לא פחות משלושה פלאי עולם הטבע: הקילימנג'רו - הפסגה הגבוהה ביותר באפריקה, מכתש הנגורונגורו - בעל התואר "הקלדרה השלמה הגדולה בעולם", הסרנגטי - שמורת הטבע המדהימה בעולם, שבתוכה מתרחשת אחת מתופעות הטבע המרהיבות - הנדידה הגדולה.


טנזניה המופלאה שוכנת בצידה המזרחי של היבשת, נושקת לאוקיינוס ההודי ומרוחקת מישראל בסך הכל 5 וחצי שעות טיסה ישירה. טנזניה התברכה בשלושה פלאי עולם הטבע: הקילימנג'רו - הפסגה הגבוהה ביותר באפריקה, מכתש הנגורונגורו - בעל התואר "הקלדרה השלמה הגדולה בעולם", הסרנגטי - שמורת הטבע המדהימה בעולם, שבתוכה מתרחשת אחת מתופעות הטבע המרהיבות - הנדידה הגדולה. 


הר הקילימנג'רו

הר הקילימנג'רו (Mount Kilimanjaro), המתנשא לגובה של 5,895 מטרים מעל פני הים, הוא ההר הגבוה ביותר ביבשת אפריקה. הקילימנג'רו הוא הר געש רדום, שכן המומחים טוענים כי לא קיימת סכנה של התפרצות וולקנית מלוע ההר, ולדברי המקומיים שגרים באזור ההתפרצות האחרונה הייתה לפני כ-170 שנה. פסגתו של הר הקילימנג'רו מושלגת באופן תמידי וניתן לראות את ההר ממרחקים עצומים. פסגת ההר המושלגת מהווה ניגוד מרהיב וייחודי לסביבה הצחיחה מסביב, ולאקלים החם באזור. כדאי לדעת כי רוב שטחו של הר הקילימנג'רו נמצא בצפון טנזניה, וחלק ממורדותיו הצפוניים של ההר שוכנים בקניה. לכן, יש מספר אפשרויות לטפס ולהעפיל להר הקילימנג'רו מקניה ומטנזניה. קיימים 7 מסלולי טיפוס עיקריים המובילים לפסגת ההר, כאשר מיטיבי לכת יכולים לבחור במסלולים הקצרים אך הקשים יותר, בעוד למתחילים מומלץ לבחור באחד המסלולים הארוכים אך המתונים יותר

 

הקלדרה השלמה הגדולה בעולם

מכתש נגורונגורו נקרא "הפלא השמיני של הבריאה". שוליו של הר הגעש העתיק הזה, קרסו פנימה ויצרו את הקלדרה השלמה הגדולה בעולם. בתוכה, שוכנים כ 25,000 בעלי חיים גדולים, המייצגים חתך של רוב מיני בעלי החיים הקיימים במזרח אפריקה. סגורים על ידי קירות המכתש התלולים, המתנשאים לגובה של 600 מטר, המכתש הפך לגן החיות הטבעי הגדול בעולם. בתוכו, נמצאים אגם סודה, נחלים, ביצות, סוואנות פתוחות, חורש פתוח, יער שיטים ויער גשם הררי. כל אלו בשטח של כ 265 קמ"ר. המכתש מפורסם באוכלוסיית הקרנפים השחורים שבו, אולי המקום האחרון באפריקה בו ניתן כמעט להבטיח תצפית בבעל חיים נדיר זה. בנוסף מפורסם המכתב באוכלוסיית האריות והצבועים המנומרים הצפופה בעולם. 


הנדידה הגדולה

הסרנגטי הוא השמורה המפורסמת ביותר בעולם והיא ביתה של אוכלוסיית הפרסתנים הגדולה בעולם. המישורים האינסופיים של הסרנגטי, הם התפאורה לאחד המחזות המדהימים ביותר ששרדו על כדור הארץ - הנדידה הגדולה. עדרי ענק של כמיליון וחצי גנומלווים במאות אלפי זברות, צבאים ואנטילופות נוספות, מתרכזים מדי שנה במישורי העשב הקצר בדרום הסרגנטי, בכדי להינות מן הצמחייה הרעננה שהביאו הגשמים.


בסך הכל גומעים בעלי החיים האלו מסלול של כ 1600 ק"מ מדי שנה במעגל נדידה מרהיב, בעקבות מקורות המים והעשב הטרי. מרחבי הסרנגטי מקבצים בתוכם לצד אוכלי העשב הרבים, אוכלוסייה מרשימה של טורפים: אריות, נמרים וצ'יטות ועד ללהקות עצומות של צבועים. סיור בג'יפ פתוח, מרחק נגיעה מעדרים  פילים, זברות וג'ירפות החולפים בסמוך לרכב - עושים לך המטייל את זה. 


בכניסה לסרנגטי, ניתן לבקר בכפרים של שבט המאסאיי המפורסם, החי עם עדריו בצמוד לריכוזי הטורפים הגדולים בעולם. כ 900 אלף מאסאיים שומרים בקנאות על אורחות חייהם המסורתיים והם מקדמים את פני המבקרים בריקוד הקפיצות המפורסם שלהם, ובשירת הנשים. 

שבט ההדזבה ממוקמים באגם אייסי המדברים בשפת הקליקים. כ 700-900 מהם נותרו בעולם, והם חיים במערות ונודדים בעקבות הצייד. בשונה מהמאסאיים ובני שבט הדטוגה, ההדזבה מנהלים אורח חיים מונוגמי, כאשר הגברים יוצאים לצייד ואילו הנשים עוסקות בליקוט וגידול הילדים והכנת תכשיטים שאותם ניתן לרכוש מהם. 

משורת טרנגירי - הנחשבת לאחד מאתרי הקינון הגדולים ביותר בעולם ויש בה למעלה מ 500 מינים שונים של בעלי כנף, בעוננה היבשה נודדים אל השמורה עדרים גדולים של פילים בחיפוש אחר אזורים ירוקים יותר, והיא מתפארת בעצי הבאובב המרהיבים שבה, לא רחוק ממנה נמצאת שמורת מאניירה הכוללת בתוכה את אגם מאניירה, המציע את כל המיטב שיש ביבשת השחורה. בשמורה זו נצפו לראשונה לביאות, שנחו על גבי העצים ומאז זה הפך לסמלה המסחרי של השמורה הקטנה והיפה הזאת.


לינה בטנזניה

בטנזניה אפשרויות הלינה הרבות והמגוונות. חלק ניכר ממחירי הספארי נקבעים לפי מספר הימים בהם שוהים בשמורות, ובעיקר מרמת הלודג'ים. בחלק מהשמורות ישנם לודג'ים מפוארים ממש בלב השמורה, חלקם עשויים מאוהלים. מדובר בלודג'ים מפוארים ברמה גבוהה עם מקלחות פנימיות וחיצוניות, כשהמרפסת של האוהל צופה אל מרחבי השמורה ממנה ניתן לצפות בבעלי החיים המסתובבים חופשי בסמוך ללודג'. 


טיסות לטנזניה מישראל

מטוסים מישראל נוחתים באוןפ כמעט סדיר בזנזיבר האי ששוכן לחופי טנזניה, ולפחות בתקופות החגים, יוצאות מהארץ טיסות צ'רטר מיוחדות הנוחתות היישר בקילמינג'רו. סיבה מצוינת, לשלוף את המשקפות ולעלות על הג'יפים לספארי בטנזניה. 


Booking.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה